Trend

18 Nisan 2019 15:18

Facebook, reklamverenlerden vergi almaya başladı

Facebook, reklamverenlerden vergi almaya başladı

Facebook, reklamverenlerden vergi almaya başladı

  • 36
  • 0

Facebook, 1 Nisan'dan itibaren Türkiye'deki reklamverenlerden vergi almaya başlayacaklarını açıklamıştı. 5 Nisan'da Facebook reklam paneline giren reklamverenler daha önce öne çıkardıkları reklamlara vergi yansıtıldığını fark etti.

Bir süredir hayata geçmesi ön görülen dijital reklamlardan vergi alınması, Facebook reklam verenlerin karşısına çıkmaya başladı. Dün bazı reklam verenler, Facebook reklam panelinde daha önce öne çıkardıkları reklamlara vergi yansıtıldığını fark etti.  

facebook reklamlardan vergi almaya başladı

Platformda yeni bir reklam yayınlamak isteyenler ise ödeme ekranında vergi ibaresiyle karşılaştı. Facebook, reklam paneline giriş yapanların Türkiye Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 9. maddesi gereği Vergi Numarası girmesini istedi.

facebook reklamverenlerden vergi almaya başladı

Bu arada Facebook, konuyla ilgili yayınladığı makalede reklamverenlere eğer bu numarayı girerlerse yüzde 18'lik kesintinin kendilerinden alınmayacağını da belirtiyor. Açılır ekranda geç seçeneğini tercih edenler ise otomatik olarak yüzde 18'lik kesintiye tabi tutuluyor. 

Gönderiyi öne çıkarma esnasında bu ekranlarla kaşılaşan kullanıcıların yanı sıra bazı reklam verenler ise reklam panelinde borç ödeme işlemini gerçekleştirirken işletme bilgileri ekranıyla karşı karşıya kaldı.

Facebook konu hakkındaki makalesine dün erişemeyen kullanıcılar kısa bir panik anı yaşadı. Ancak bu yeni bilgilendirme makalesiyle birlikte dijital reklamcılar vergi sürecinin kapsamını kolayca kavradı. Facebook reklamlarına eklenen bu yeni özellik sayesinde dijital reklamcılıkta vergilendirmede resmi olarak hayatına başladı.

 

Yorumlar (0)

Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Yapın