25 Adımda Domain Yatırım Rehberi

Domain satın alma rehberi

Bu yazımızda ‘Domain King’ lakaplı Rick Shwartz’ın hazırlamış olduğu 25 adımda Domain’den para nasıl kazanılır? Nasıl yatırım yapmalıyız? Ne tür Domainler almalıyız gibi soruların cevaplarını bulacağız. Bu tür makalelerin gelmesini istiyorsanız paylaşarak ve yorum yaparak destek olabilirsiniz.

Öncelikle Rick Shwartz’dan bahsedelim. Rick Shwartz nam-ı diğer ‘Domain King’, 90’lı yılların ortasında satın alınan domainlerden gelir elde eden ve kendini ‘Domain Kralı’ olarak tanımlayan biridir. İlk domain’ini 1995 yılında lipservice.com adlı domaine 100$ vererek satın alıyor. Daha sonra bundan 8 yıl sonra men.com ‘u 1.32 milyon dolar’a satınca uluslararası bir üne sahip oluyor. 

Öncelikle bu makaleyi yayımlarken Rick Shwartz, eğer bu işten milyonlar kazanmadıysanız benim biraz sonra sayacak olduğum maddelerimi eleştirmeyin diyor. Artık yavaş yavaş maddelere geçelim.

 1. Öncelikle odağınız .COM uzantılı domainlerde olsun. Çünkü global ve okunması daha kolay. Bu yüzden insanlar .COM ‘a daha çok önem veriyor.
 2. Yatırımlarınızı desteklemek için başka bir gelir kaynağınız olduğundan emin olun. Çünkü bazen domainlerden hiç para kazanmayabilirsiniz.
 3. İlk satın alımınız çok önemlidir. Nokta atışı yapın.
 4. Her satın alımınız, öncekinden daha çok bilgi içersin. Yani her domain satın alımınızda diğerine göre daha çok tecrübelenmeyi amaçlayın ve yaptığınız hataları bir daha yapmayın.
 5. Domainlerinizi PPC sistemlerine (Uniregistry, SEDO, Namecheap vs.) bağlayın ve domainin trafiği olup olmadığına teklif veren insanların olup olmadığına bakın.
 6. Domainleriniz güvenli kayıt şirketlerine kayıt edin. (GoDaddy, İsimtescil vs.)
 7. Whois bilgisinin herkese açık olduğundan emin olun.
 8. Test edin, Test edin, Test edin…
 9. Sabır, sabır, sabır… Yağmur fırtınasında şemsiye satmıyorsun.
 10. Domainlerin nasıl satılacağını öğrenin. Ödeme nasıl yapılacak? Domain nasıl teslim edilecek? 
 11. Etkili e-posta yazmayı öğrenin.
 12. Kişiselleştirmeyi öğrenin.
 13. Sizin ihtiyaçlarınıza değil alıcıların ihtiyaçlarına odaklanın.
 14. Alıcıları dinle ve onlar konuşurken konuşmayı kes!
 15. Alıcıların sorularına dürüstçe ve doğru bir şekilde cevap verin.
 16. Alıcıların kurduğu tuzaklara dikkat edin.
 17. Domainleri satabilmek için onları iyi korumalısınız.
 18. Escrow.com gibi aracı kurumlardan uzak durmaya çalışın.
 19. Domain’in yaşından konuşmayın. Satışı kapatmanıza yardımcı olmaz tamamen vakit kaybettirir. BÜYÜK HATA
 20. Domain’in fiyatı hakkında konuşmayın sadece alıcıya fikirlerinizi sunun. (Örn: bu domaini bu sektörde bu şekilde kullanabilirsiniz gibi)
 21.  Aynı gün, hatta ertesi gün e-postanızı alıp almadıklarını soran başka bir e-posta göndermeyin. BÜYÜK HATA. Alıcıya bir makale gönder ve düşünmesi için süre tanı.
 22. Twitter’daki videolarımı izleyin ve kendinizi yetersiz gördüğünüz alanlarda geliştirin. Twitter Linki 
 23. Bilgi kirliliğini temizleyin. Domain dünyasında sadece birkaç güvenilir kaynak vardır. Sadece size yeni bir şeyler katabilecek blogları ve siteleri takip ediin.
 24. Doğru alanlara ve hakim olduğunuz alanlara odaklanmaya çalışın.
 25. Erken ve sık gelir akışları oluşturun.

Domain sektörünü bir merdiven olarak düşünün ve bu adımlarıda onun basamakları olarak. Ya bu basamakları çıkarsınız ya da merdivenden düşersiniz. Seçim sizin…

Kaynak: https://www.ricksblog.com/2019/05/the-domain-king-25-point-step-by-step-guide-to-domain-investing