Trend

29 Ocak 2020 02:18

4K Televizyonların Yenileme Hızı Hakkındaki Gerçekleri

4K Televizyonların Yenileme Hızı Hakkındaki Gerçekleri

  • 440
  • 0

Yenileme hızı , TV teknolojisinin daha kafa karıştırıcı yönlerinden biridir ve TV üreticileri bunu açıklamak için fazla bir şey yapmazlar. Piyasadaki tüm 4K televizyonlar 60 ile 240 hz arasında pazarlanıyorlar.

Öncelikle yenileme hızından bahsedelim. Yenileme hızı, TV'nizdeki görüntünün saniyede kaç kez değiştiğini belirten bir sayıdır. Bu sayı bazen 60, bazen 240, bazen daha fazlası veya daha azı olabiliyor. Peki bu sayıların arkasında yatan gerçek ne?

120, 240 ve daha yüksek rakamlarla daha yüksek yenileme hızı talepleri yaygındır, ancak her zaman doğru değildir. Aslında, bir 4K TV'de listelenen numaralardan bağımsız olarak, 4K TV'lerin hiçbirinde 120Hz'den daha yüksek yerel bir panel yenileme hızı yoktur . Yine de açıklayacağımız gibi, 120Hz'den daha yüksek bir sayı mutlaka iddianın yanlış olduğu anlamına gelmez.

televizyon da hertz

İşte temeller:

  • Yenileme hızı, bir TV'nin görüntüsünü yenilediği saniye başına saniye sayısı (hertz veya Hz cinsinden yazılmıştır).
  • Filmler neredeyse her zaman saniyede 24 kare veya 24Hz olarak filme alınır. Canlı TV şovları 30 veya 60 Hz arasında filme alınıyor.
  • Çoğu TV, 60'da, bazı yüksek kaliteli modeller 120'de yenilenir.
  • Daha yüksek bir yenileme oranının amacı, tüm mevcut TV teknolojilerinde bulunan hareket bulanıklığını azaltmaktır.
  • Hareket bulanıklığı, bir nesne veya tüm ekran hareket halindeyken görüntünün yumuşamasıdır.
  • TV üreticileri "etkin bir yenileme hızı" ile gelmek için yenileme hızına ek olarak birden fazla teknoloji kullanırlar.
  • Etkili yenileme hızı, TV'nin görüntüsünü daha düşük bir hızda yenilediği, ancak gerçek bir yenileme hızına sahip bir TV ile benzer hareket çözünürlüğüne sahip gibi görünebileceği anlamına gelir.

TV yapımcıları ne diyor?

Çeşitli TV yapımcılarının pazarlama materyallerinde ve web sitelerinde göreceğiniz terimlerle başlayayım. Her biri TV'lerin hareket işleme özelliğini farklı bir şey olarak adlandırıyor ve birçoğu "yenileme hızı" terimini bile kullanmıyor veya "Hz" yi kullanmıyor.

LG : TruMotion

LG artık panelindeki yerel yenileme hızı ile birlikte “TruMotion 240 (Yenileme Hızı 120Hz)” veya “TruMotion 120 (Native 60Hz)” ile aynı şekilde TruMotion numaralarını da listeliyor.

Samsung : Hareket Hızı

Samsung, bu konuda olduğundan daha açık. Onun 4K televizyonlar  ve 8K TV'ler özelliği "Hareket Hızı." Bu, genellikle, yerel yenileme oranının iki katıdır. Bu nedenle, Hareket Hızı (240) 120Hz'lik doğal bir yenilemeyi gösterir. Televizyonlarının en ucuzunda, 60'lık bir Hareket Hızı, 60Hz'lik bir yenileme anlamına gelir.

Sony : MotionFlow XR 

2019 TV'lerinin çoğu için Sony, web sitesinde bir numara listelemiyor, bunun yerine "Motionflow XR" yazıyor. Diğerlerinde, yerel yenileme ile birlikte bir sayı listeler: "Motionflow XR 240 (yerel 60 Hz)" ve "Motionflow XR 1440 (yerel 120 Hz)."

Ne Yapalım? 

Birincisi, pazarlamaya güvenme, Pazarlama size bir ürünü satmak için pazarlanmıştır, bir ürün hakkında size bilgi vermez!

İkincisi, hareket bulanıklığını azaltabilmek. 120Hz 1080p TV'ler piyasaya ilk girdiğinde, hareket çözünürlüğünde gözle görülür bir gelişme sağladılar. Teknoloji daha da iyi oldu. 

Ancak hareket bulanıklığına duyarlıysanız, gerçek bir 120Hz TV'ye bakabilirsiniz veya alabilirsiniz ama sadece bir hareket bulanıklığı için pazarlamanın oyununa gelmek biraz utanç verici olur. 

Yorumlar (0)

Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Yapın