Trend

29 Ocak 2020 01:59

ABD, Huawei Yasağını Erteledi

ABD, Huawei Yasağını Erteledi

  • 336
  • 0

Başta Google olmak üzere bir çok teknoloji şirketinin Huawei ile ilişkilerini askıya alması dünya çapına büyük bir şok yaratmıştı. Fakat ABD tarafından alınan bu karar çok da uzun sürmedi ve bu yaptırımın 90 gün boyunca ertelendiğini duyurdu.

Google ve Huawei’den gelen açıklamalarda piyasadaki telefonlarda Google Play ve diğer servislerin sorunsuz çalışmaya devam edeceği belirtilirken, Huawei’nin önümüzdeki dönemde ne yapacağı oldukça merak ediliyordu.

Huawei yasağı 90 gün boyunca ertelendi!

ABD Ticaret Bakanlığı, sürpriz bir karara imza atarak Huawei yasağı için 90 günerteleme kararı aldı. Yani, Huawei üç ay boyunca mevcut telefonlarına güncelleme sağlamak için Google ile çalışmaya devam edebilecek.

Tabi, Huawei’nin adı kara listedeki yerini koruduğu için Intel gibi diğer firmalar ile alışveriş yapabilmesi için ABD hükumetinden izin alınması gerekiyor. Bu üç aylık zaman diliminde en çok merak edilen konulardan birisi de, Android Q.

huawei yasağı ertelendi

Huawei, Ticaret Bakanlığı’nın erteleme kararı sona erene kadar akıllı telefonları için Android Q sertifikalarını almayı başarırsa, cihazlar Google’ın yeni işletim sistemi sürümüne sorunsuz bir şekilde güncellenebilir.

Söz konusu piyasaya sürülecek yeni telefonlar olduğunda ise Huawei’nin eli kolu bağlı. Google’dan onay almadan Android işletim sisteminin Play Store gibi servislerini kullanması mümkün değil.

Bugün tanıtımı gerçekleştirilecek olan Honor 20 ve Honor 20 Pro modelleri onaylandığı için güvende. Buna ek olarak katlanabilir telefon Huawei Mate X‘in de daha önce onay aldığı belirtiliyor. İlerleyen dönemde yapılacak ticari müzakereler Huawei’nin durumunu belirleyecek.

Yorumlar (0)

Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Yapın