Ayasofya Tarihçesi… Ayasofya Ne Zaman Yapıldı? Ayasofya Osmanlı Dönemi ve Camii’ye Dönüşmesi…

Ayasofya Tarihçesi

Yaklaşık 1500 yıldır İstanbul’un sembol yapılarından biri olan Ayasofya, müze statüsü sebebiyle sık sık gündeme geliyor. Peki Ayasofya ne zaman cami oldu, ne zaman ve kimler tarafından yaptırıldı? İşte tarihi hakkında merak edilenler…

Ayasofya Ne Zaman Yapıldı?

Ayasofya, Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından, 532-537 yılları arasında Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yapmış olduğu en büyük kilisedir. Aynı yerde üç kez inşa edilmiştir. İlk yapıldığında Megale Ekklesia (Büyük Kilise) olarak adlandırılmıştır.

Ayasofya’nın Osmanlıda Camii’ye Dönüşmesi

916 yıl kilise olarak ibadete açık olan yapı,İstanbul’un fethinden sonra, fethin simgesi olarak Ayasofya Camii’ye dönüştürülmüştür. Ayasofya Camii‘yi önemseyen Fatih Sultan Mehmed kilisenin arındırılıp Camii’ye çevrilmesini emretti, ama adını değiştirmedi. Ayasofya Camii‘nin ilk minaresini de Fatih Sultan Mehmet inşa ettirmiştir.

Ayasofya Osmanlı Dönemi Fotoğrafı

Ayasofya‘nın Müzeye Dönüşmesi

Ayasofya, Cumhuriyetin ilanından sonra camii olarak kullanılsa da 1931 ‘ de kapatılmıştır.  Ayasofya,  Atatürk’ün emri ve Bakanlar Kurulu kararı ile 1935 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Atatürk ‘ ün verdiği izin sonrası müze çalışmaları 15 yıl sürmüştür ve 1947 ‘ de tamamlanmıştır. Ayasofya Camii, 1996 yılında Dünya Anıtları İzleme listesine alınmıştır ve restore edilmiştir. Ayasofya aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde de kendinde yer bulmuştur.

Ayasofya Atatürk’ün Emri ve Bakanlar Kurulu Kararı ile 1935 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Ayasofya‘nın Tekrar Camii‘ye Dönüşmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan 24 Temmuz’da Ayasofya Camii’nde ilk namazın kılınacağını aktardı. İstanbul’un fethiyle birlikte camiye çevrilen yapı, pek çok tarihi içerisinde barındırıyor ve dünyanın önde gelen yapıları arasında yerini alıyor.

Ayasofya'nın Tekrar Camii'ye Dönüştürülmesi

@burak.arpacii