Trend

29 Ocak 2020 01:59

Başka pasaporta IMEI kaydettirme işlemine son!

Başka pasaporta IMEI kaydettirme işlemine son!

  • 495
  • 0

Yayınlanan yeni karara göre artık yurt dışından alacağınız akıllı telefonların IMEI kayıtlarını başkasının pasaportu üzerine kayıt ettirmeyeceksiniz.

Daha önceden yurt dışından akıllı telefon getirdiğinizde herhangi bir kişinin pasaportuna kayıt ettirerek dilediğiniz gibi kullanabiliyordunuz ve bu kayıt işlemi kişinin pasaportunda 2 yıl boyunca kalıyordu. Şimdi ise alınan yeni karara göre yurt dışından getirilen akıllı telefon sadece telefonu kullanacak olan kişinin kimlik numarasına kayıtlı hatlar ile kullanılabilecek.

imei pasaport kaydı devrine son

Alınan bu karar ile birlikte yurt dışından akıllı telefon getirmek daha zor bir hale geldi. Söz konusu telefonun sonradan satılması gerekiyorsa ise satın alan kişinin tekrar kendi pasaportuna kayıt ettirmesi gerekiyor. Tabii ki bu durum yurt dışından gelecek olan akıllı telefonların satılmasını da olukça zorlaştıracak. Söz konusu kararın 15 gün sonra yürürlüğe gireceğini de ekleyelim. 

Son bir haftadır yurt dışından yapılan alışverişleri azaltmaya yönelik pek çok haber karşımıza çıktı. Hatırlatmak gerekirse yurt dışı alışverişlerinde 22 euronun altına fiyat etiketine sahip olan ürünler için uygulanan gümrük muafiyeti de sonlandırılmıştı. Yurt dışından getirilen akıllı telefonlar için ödenen IMEI kayıt ücretinin de kısa zaman içinde artması bekleniyor. 

Yorumlar (0)

Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Yapın