Trend

26 Ocak 2020 08:45

Google'ın Çin'deki Tek Sorunu Huawei Değil

Google'ın Çin'deki Tek Sorunu Huawei Değil

  • 333
  • 0

Google'ın Çin'deki tek sorunu Huawei değil ya da Çin'in tek sorunu Google değil diyebiliriz. Yani ortada bir kaybet kaybet durumu var.

Google’ın uzun zamandır Çin ile karmaşık bir ilişkisi vardı. Şimdi de Trump'ın Huawei yasağı Google'ın başını fena halde ağrıtıyor.

Google, yıllardır dünyanın en büyük ülkesiyle olan ilişkisine bağlı kaldı. 2010 yılında, Google kurucu ortağı Sergey Brin'in hükümetin web sansürü dahil olmak üzere bazı politikalarını göstermesinin ardından Çin'deki arama pazarından çıktı .

Qualcomm, Broadcom ve Intel ile çalışmalar durduruldu.

Şimdi Google, ülkedeki başka bir konuyla ilgilenmek zorunda. 15 Mayıs'ta Trump yönetimi, Huawei'yi ABD şirketleriyle iş yapmasını yasakladı ve bu yüzden Google Çin'de ki büyük bir pazarı ellerinden kaçırdı. Bir dizi teknoloji devi -  Qualcomm, Broadcom ve Intel - dünyanın en büyük ikinci akıllı telefonu üreticisi ile işlerini kestiği bildirildi. Microsoft, Huawei'nin MateBook X Pro dizüstü bilgisayarını çevrimiçi mağazasından kaldırmaya zorladı .

Google da, Huawei’ye teknik destek sağlamaktan vazgeçeceğini ve Çin’in dışındaki Huawei telefonlarının yaklaşmakta olan sürümlerinin artık Google’ın Google Play Store uygulama pazarına ve YouTube ve Gmail de dahil olmak üzere hizmet listesi seçimine erişemeyeceğini söyledi. Hareket, ABD’nin ABD’li mobil şirketlere uzun vadeli çözümler bulma konusunda 90 günlük bir lisans vereceğini açıklamasının ardından Salı günü geçici olarak tersine döndü .

Sosyal Medya Devleri Çin'de Yasaklı

sosyal medya devleri yasaklandı

Elbette ki arama devi, Çin'de engellenen tek teknoloji şirketi değil. Facebook’un hizmeti, ülkede reklamverenleri olmasına rağmen Çin’de engellendi. Twitter'a da erişim kesildi. Aynı zamanda YouTube, Gmail, Pinterest gibi sosyal medya devlerine de erişilemiyor.

Kaynak: CNET

Yorumlar (0)

Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Yapın