Trend

25 Ocak 2020 03:10

Ölü Piksel Nedir? Monitörümde Ölü Piksel Var Mı Nasıl Test Ederim?

Ölü Piksel Nedir? Monitörümde Ölü Piksel Var Mı Nasıl Test Ederim?

  • 408
  • 0

Ölü piksel, LED ile çalışan tüm elektronik cihazların ekranındaki piksellerin artık işlevsiz olmasına denir. Peki bunu nasıl anlarız? Ölü pikselleri düzeltmek mümkün mü? Bu ve bunun gibi soruları bu makalemizde yanıtlayacağız.

Ölü Piksel Nedir?

Ölü piksel, LED ile çalışan televizyon, bilgisayar, telefon, laptop ve diğer elektronik cihazlar hatta kameralarda bile rastlayabileceğimiz bir terimdir. Bu cihazların ekranları üzerindeki piksellerin artık yaşamını yitirmiş olmasına ölü piksel denir. 

Ölü Piksel Nedir?

Ekranımızda ölü piksel var mı? Nasıl Anlarız?

Ölü pikselleri gözle ayırt etmek oldukça zordur. Ayırt edebilmek için gerçekten çok sağlam gözleriniz olmalı aksi takdirde ayırt edemeyebiliriz. Peki ayırt edebilmenin daha kolay yöntemleri var mı? Tabi ki var. 

Dead Pixel Buddy adlı site, bu konuda bize kolaylık sağlıyor. Siteye girin ve her rengi cihazınızda tam ekran olarak görüntüleyin.Eğer ekranda nokta şeklide farklı bir renk çıkarsa ölü piksel var demektir.

Ölü pikselleri nasıl düzeltiriz?

Ölü pikseller genel olarak transistör arızası nedeniyle oluştuğundan, ölü pikselleri düzeltme gibi bir imkanımız bulunmuyor. Fakat bazı markalar ölü pikselli cihazları değişim yapma veya garanti çerçevesinde düzeltme gibi olanaklar sunmaktadır.

Yorumlar (0)

Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Yapın