PHP’de Hataları Göstermek veya Gizlemek

php hataları göster

PHP’de hataları nasıl gösterir ya da gizlerim? PHP’de proje geliştirirken ya da ufak bir işlem yaparken zaman zaman hatalarla karşılaşabiliriz. PHP bu hataları bize gösterir ve göstermez. Bunun ayarını iki şekilde yapabilirsiniz.

1.Yöntem (PHP’de Hataları Göster veya Gizle)

Proje bazlı olarak bu ayarı değiştirebilirsiniz. Örneğin bir reseller’ınız var ve bu reseller’da birden fazla siteniz var. Bu yöntem sadece üzerinde çalıştığınız sitenin ayarını değiştirir sunucudaki diğer siteler bu ayardan etkilenmez. Peki bu ayar nasıl yapılır?

Aşağıdaki kodu hataları göstermek istediğiniz sayfanın başına yapıştırınız. PHP’de sadece iki satır kod ile hataları gösterebilirsiniz.

PHP’de hataları göstermek için;

<?php
error_reporting(E_ALL);
ini_set('display_startup_errors', 1);
ini_set("display_errors", 1);
?>

PHP’de hataları gizlemek için;

<?php
error_reporting(0);
?>

veya hata bastırmak istiyorsanız bastırmak istediğiniz satıra gelip ‘@’ işareti koyabilirsiniz.

<?php
$isim = @$_POST["isim"];
?>
Unutmayın '@' işareti ile bastırdığınız hatalar, hataları gösterme aktif olsa dahi gözükmesine engel olacaktır.

2.Yöntem (Tecrübeli Kullanıcılar İçindir)

Dikkat! Bu yöntem sunucunun ayarlarını değiştireceği için yapmadan önce dikkatli olmanız sizin yararınıza olacaktır. Nasıl yapılacağına gelecek olursak. Bu yöntemde php.ini dosyasını bulmalı ve değiştirmelisiniz.

php.ini dosyasını açıktan sonra display_errors diye aratınız bu ayar genelde ‘off’ olarak tanımlıdır. Yani hataları göstermez fakat bu ayarı ‘on’ yapıp kaydederseniz hatalar o php sürümünü kullanan tüm sitelerde hataları göstermiş olursunuz.

Detaylı bilgiyi bu sayfadan alabilirsiniz.
php.ini – Çalışma Anı Yapılandırması