Resimdeki Fontu Nasıl Bulabilirim?

Resimdeki fontu bulma yöntemleri

Bu yazımız genelde tasarım alanında faaliyet gösteren arkadaşlarımız için veya meraklı arkadaşlarımız için olacaktır. Yapılan bir çalışmada (resimde) kullanılan yazı tipini bulmak için bir çok site mevcuttur. Bu siteler muhteşem algoritmalarla çalışıyor. Algoritma sizin sisteme gönderdiğiniz resmi parçalara ayırıyor ve arka planda o parçalara en çok uyan fontları bulup listeliyor. Sizin yapmanız gereken şey, sadece resmi sisteme yüklemek ve resimdeki yazıya en çok uyan fontu seçmek.

Çok fazla uzatmadan konumuza geçelim. Peki biz resimdeki fontu nasıl bulacağız? Resimdeki fontu hangi site aracılığıyla bulabilirim? Cevabı çok basit. FontSquirrel. Bu site tüm ihtiyacınızı karşılayacak. Buraya basarak sitenin ilgili alanına gidebilirsiniz.

Birlikte resimdeki fontu bulalım:

Öncelikle elimizde yazının temiz bir şekilde belli olduğu bir resim lazım. Çok karmaşık resimlerde fontu bulmak bir o kadar karmaşık olacağı için olabildiğince temiz bir şekilde olması lazım.

Resimden Font Nasıl Bulunur Örnek

Bizim örnek olarak kullandığımız resim bu. Bunu yukarıda linki belirtmiş olduğum siteye yüklememiz gerekiyor.

Bir resimden font bulma yöntemi

“Upload Image” yazan kısma tıklayıp bir görsel seçelim veya “image URL” yazan kısıma tıklayıp resim URL’si de girebiliriz. Resmi yükledikten sonra karşımıza şöyle bir ekran çıkacak.

Resimdeki fontu nasıl bulabilirim?

Sistem bu ekranda bizden harflerin kolayca görünebildiği bir şekilde fotoğrafı kırpmamızı istiyor. Kırmızı dikdörtgen ile harfleri seçip arka planda fontlarla eşleştirmeye çalışıyor. Siz burada resmi sitenin istediği gibi kırptıktan sonra artık ‘Eşleştirme’ işlemine başlayabiliriz. “Matcherate it” butonuna tıklayarak eşleştirmeyi başlatıyoruz.

Resimden font bulma yöntemi

Evet, resimdeki yazıya en çok eşleşen fontlar bulundu. Site 4 farklı font sitesinden en çok eşleşen fontları önünüze seriyor. Bundan sonrası sizin zevkinize kalmış. Hangisi resimdeki fonta en çok benziyorsa o fontu indirip kullanabilirsiniz.

Resimdeki fontu nasıl indirebilirim?

Font isimlerini aldıktan sonra benim önerim o isimleri Google’a yazmanız, Google’da arattıktan sonra illaki ücretsiz bir şekilde bulabileceksiniz. Google Fonts, Dafont gibi sitelerden de aradığınız fontu bulabilirsiniz.

Bu yazımızda bir resimdeki fontu bulma yöntemini anlattık.

Bu tarz içeriklerin devamının gelmesini istiyorsanız bizi takip etmeyi ve yorum atmayı unutmayın!