SSL Nedir? SSL Sertifikası Türleri Nelerdir?

SSL sertifikası nedir?

Chrome ve Firefox tarayıcıları SSL sertifikası olmayan siteleri artık güvenli değil olarak işaretledi. Güvenli değil yazısını kaldırmak için önce SSL satın almamız gerekiyor. Peki nedir bu SSL?

SSL Nedir?

SSL (Secure Sockets Layer) yani (Güvenli Yuva Katmanı) olarak bilinir. Sunucu ile tarayıcı arasında şifreli bağlantılar kurmak için kullanılan standart bir güvenlik protokolüdür.

Örneğin bir form dolduruyorsunuz bu forma önemli bilgiler (kart bilgileri vs.) yazdınız. O formu göndermeden önce iki kez düşünmeniz sizin için iyi olacaktır. Çünkü SSL olmayan sitelerde form verileri şifrelenmez olduğu gibi gönderilir. Ama SSL olan sitelerde form verileri güvenli bir şekilde şifrelenir ve gönderilmek istenen yere iletilir.

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

SSL özelliğini kullanabilmek için, sahip olmanız gereken bir sertifika vardır ve bu sertifika ücretli olarak alınabilmektedir. Ya da bazen hizmet aldığınız hosting firması, bu sertifikayı size ücretsiz olarak gönderir. Çünkü zaten hosting firmasına yaptığınız ödemede, bunun ücreti sizden peşin olarak kesilmiştir. Ayrıca bu sertifikayı satın alma ilgili, internet üzerinde çalışan pek çok site bulunmaktadır. Bu sitelerin sunduğu hizmetlerden yararlanarak sertifikayı edinebilirsiniz. Özellikle dünya çapında hizmetleri ile tanınan RAPIDSSL, VERISIGN, DIGICERT gibi siteler SSL sertifikası için en çok başvurulan, güvenilir şirketlerdir. Bu sitelerden SSL sertifikası almadan önce, aralarındaki hizmeti, fiyat seçeneklerini karşılaştırmanızı ve sonra bir karara varmanızı, tavsiye ederiz. Çünkü bu şirketlerin hepsinin, fiyat konusunda çok farklı uygulamaları mevcuttur.

SSL sertifikası Türleri Nelerdir? Domain Tipine Göre SSL Seritifikaları

1) Standart SSL Sertifikaları

Subdomainler olmaksızın sadece 1 adet domain için imzalanan SSL sertifikalarıdır.

2) Multi Domain SSL Sertifikaları

Birden fazla domainin tek sertifika ile imzalanmasına olanak tanıyan sertifikalardır. Genelde multi domain sertikaları, varsayılan olarak 1 ana domaine ek 2 domain seçeneği ile kullanıcıya teslim edilir. Yani herhangi bir ekstra ücret ödemeden, ilk satın almada bu sertifikalar 3 domain için kullanılabilir.
Ayrıca sertifika sağlayıcının belirlediği, domain başı ücretin ödenmesiyle ek domain satın alınarak, tek sertifika ile şifrelenen domain sayısı ortalama 100 adete kadar yükseltilebilir.

3) Wildcard SSL Sertifikaları

Sertifikanın kullanıldığı domainin tüm subdomainlerinin imzalanmasını sağlayan sertifika tipidir. Kurulumu *.domain.com şeklinde yapılır.
Wildcard ssl sertifikalarında subdomain limiti bulunmaz.

SSL olmayan sitemde güvenli değil yazısını nasıl kaldırabilirim?

Önce yukarıda anlattığımız SSL sertifika çeşitlerinden birini seçip satın almanız gerekiyor. Daha sonra SSL’i hostinge tanımlamanız gerekiyor. Bunu Cpanel’de Security sekmesi altından yapabilirsiniz.

Tanımladıktan sonra sitenizi https:// üzerinden çağırabilirsiniz. Eğer çağırabiliyorsanız SSL işlemi yapılmış demektir. Bir sonraki yazımızda .htaccess üzerinden kalıcı bir https yönlendirmesi nasıl yapılır onu anlatacağız. Umarım faydalı olmuştur.