Trend

25 Ocak 2020 02:29

Türkiye, o sosyal medya devine 1.6 Milyon TL ceza verdi

Türkiye, o sosyal medya devine 1.6 Milyon TL ceza verdi

  • 224
  • 0

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, sosyal medya devi Facebook’a on binlerce insanın numaralarını ve kişisel verilerini koruyamadığı için 1.6 milyon TL ceza verdi. Kurul, binlerce insanın telefon numarasının Facebook'un ihlali sebebiyle ele geçirildiğini açıkladı.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, ünlü sosyal medya ağı Facebook’a, kişisel verilerin korunmasını ihlal ettiği için 1 milyon 600 bin TL ceza verdi. Facebook’ta oluşan bir hata sonucunda binlerce insanın telefon numarası dışarı sızdı. 

facebook'a ceza

Kişisel Verileri Korumu Kurulu yaptığı açıklamada, Facebook temsilcisi tarafından kurula 14 Ekim 2018 tarihinde gönderilen e-posta ile veri ihlalinden haberleri olduğunu söyledi. Gönderilen e-postada, Facebook’un birbirinden bağımsız üç özelliği olan “başkasının gözünden gör”, “doğum günü kutlayıcı” ve “video yükleyici” etkileşimi sonucunda oluşan bir hatadan dolayı veri ihlali gerçekleştiği söylendi. 

Kurul yaptığı açıklamada, söz konusu ihlalden Türkiye’de Facebook kullanan 133 bin 510 insanın kullanıcı ismi, telefon numarası ve e-posta bilgilerine ulaşıldığını açıkladı. Geri kalan kullanıcıların ise kullanıcı adı, cinsiyet, yerel ayarlar ve ilişki durumu bilgileri dışarı sızdı. 

Yorumlar (0)

Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Yapın