Web sitesinde kullanılan fontu bulmak

Bir websitesindeki fontu nasıl bulabilirim

Her bir web sitesi birbirlerinden farklı şekillerde tasarlanır, farklı fontlar kullanır, farklı arayüzlere sahiplerdir. Bir web sitesini diğerlerinden farklı yapan genellikle tasarımsal değişiklikler olsa da font’un (yazı tipinin) çok önemi vardır. Bir font web sitenizi hatta kurumsal kimliğinizi tamamen değiştirebilir.

Örneğin bir haber sitesi tasarlıyorsanız fontunuz Montserrat olmamalıdır. Haber siteleri için tasarımcılar genelde Times New Roman, Helvetica, Roboto gibi klasik fontlar kullanır. Fakat modern tasarımda bir blog siteniz varsa fontunuzun Montserrat, Poppins gibi hoş fontlar olmasında bir sakınca yoktur.

Neyse çok uzatmadan konumuza geçelim. Örneğin bir web sitesine girdiniz ve sitenin fontu çok hoşunuza gitti. Sitedeki fontu bulabilmek için size iki yöntem sunuyoruz.

1. Yöntem: Bir Chrome tarayıcısına ve bir Chrome eklentisine ihtiyaç duyuyor.

Google Chrome’da kullanacağımız eklenti WhatFont eklentisi. Bu eklenti 1 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veriyor. Buraya tıklayarak eklentiye ulaşabilirsiniz. Eklenti sayfasına gidip eklentiyi tarayıcınıza kurun.

WhatFont eklenti kurma
WhatFont Google Chrome eklenti sayfası

Daha sonra beğendiğiniz siteye girip, sağ üstte eklentiler kısmında WhatFont eklentisinin ikonuna tıklayın. Daha sonra fontunu merak ettiğiniz objenin üstüne gelin ve fontun adını öğrenin.

Whatfont eklentisi
Eklentiye tıklayın ve imleci fontunu merak ettiğiniz objenin üstüne getirin.
web sitesindeki font nasıl bulunur?
Eklenti çok basit bir şekilde sitemizdeki haber başlığının fontunu bulmuş oldu.

2. Yöntem: ‘İncele’ yöntemi

Bir web sitesindeki fontu bulmanın ikinci yöntemi, birinci yönteme göre daha zor. Yazılım ve web tasarım işleriyle uğraşan kişiler bu yönteme oldukça aşinadırlar ama daha önce bu işleri yapmayan kişiler hatta bence herkes kesinlikle birinci yöntemi kullanmalıdır.

Bu yöntemimizde fontunu beğendiğimiz objenin üstüne gelip sağ tıklıyoruz ve “İncele” sekmesine tıklıyoruz.

Font bulma yöntemi

Daha sonra sağ panelde açılan alanda “Styles” sekmesi altındaki arama yerine “font-family” yazıyoruz. Tarayıcı bize font sitillerine işaretliyor ve bizde üzeri çizili olmayan “font-family” değerini buluyoruz. Seçtiğimiz objenin fontu ‘Titillium Web‘ isimli fontmuş.

İncele yöntemiyle font bulma rehberi

Web sitesinde kullanılan bir fontu bu iki yöntemle bulabiliriz. Umarım yardımcı olmuştur.

Ayrıca bir resimdeki fontu nasıl bulabilirim? yazımızı da incelemeyi unutmayın.