Trend

29 Ocak 2020 02:03

WhatsApp'ta Toplu Mesaj Gönderenlere Dikkat! WhatsApp Size Dava Açabilir!

WhatsApp'ta Toplu Mesaj Gönderenlere Dikkat! WhatsApp Size Dava Açabilir!

  • 404
  • 0

WhatsApp, yanlış ve gerçeği yansıtmayan toplu gönderilen mesajlar için çalışmalara başladı. Sizde bunlardan biriyseniz her an davalık olabilirsiniz.

Dünyanın en yaygın mesajlaşma uygulamalarından biri olarak kabul edilen ve 2009 yılında kurulan uygulama, 2014 yılında sosyal medya devi Facebook tarafından satın alınmıştı. Son ortaya çıkan bilgilere göre Facebook, WhatsApp'ın adının yalan haberlerle çok fazla yan yana gelmemesi için aynı mesajı çok fazla kişiye gönderen kullanıcılara dava açacak.

Bundan önce şirket, herhangi bir şekilde politikalarını ihlal eden kullanıcıları yasaklama haklarını almıştı ancak geçmişte WhatsApp üzerinden bir haber alan kişilerin o habere hemen güvenerek ona göre bir davranış sergilediği gözlemlenmişti. Bir araştırmada kullanıcıların %52’sinin haberleri WhatsApp üzerinden aldığı ortaya çıkmıştı. Uygulama üzerinden paylaşılan içeriklerse cinayetlere, gasplara ve başkaldırmalara yol açmıştı.

whatsapp size dava açabilir

Bu olayların önüne geçmek isteyen WhatsApp, 7 Aralık 2019 tarihi itibarıyla çoklu mesaj atan herhangi birine dava açma hakkına sahip olacak. Uygulamanın yegane amacının kişiler arası iletişimi hızlandırmak olduğunu belirten şirket, herhangi bir istenmeyen davranışın hoş görülmeyeceğini de bildirdi.

WhatsApp’ın resmi sayfasında da bulunan açıklamaysa şu şekilde oldu (İngilizce sayfadaki metin alınıp Google Translate ile çevrilmemiştir. Whatsapp’ın Türkiye sayfasında metnin kendisi bulunabilir.):

“(…) Ek olarak, 7 Aralık 2019'da başlayarak, WhatsApp, otomatik veya toplu mesajlaşma veya kişisel olmayan kullanım gibi, Hizmet Şartlarımızı ihlal eden veya istismarda bulunanlara, otomatik veya toplu mesajlaşma gibi ihlallerde bulunduğunu belirlediklerine karşı yasal işlemlerde bulunacaktır. Örneğin, platform dışı bilgiler, şirketlerden WhatsApp'ı Şartlarımızı ihlal eden şekillerde kullanma yetkileri hakkındaki hak iddialarını içerir. Bu yazı, kötüye kullanım kanıtı olan şirketlere karşı, kötüye kullanım 7 Aralık 2019'un ötesinde de devam ederse veya bu şirketler söz konusu tarihten önce başka platformda kötüye bağlantısı kanıtlanırsa, yasal işlemlerde bulunacağımızı bildirir.”

Yorumlar (0)

Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Yapın