Trend

29 Ocak 2020 02:34

Yurt dışı alışverişlerindeki vergi muafiyeti tamamen kaldırılabilir

Yurt dışı alışverişlerindeki vergi muafiyeti tamamen kaldırılabilir

  • 293
  • 0

Yurt dışında bulunan e-ticaret sitelerinden yaptığımız alış veriş için vergi muafiyeti son olarak 22 euro'ya kadar indirilmişti. Yapılan son açıklama ile birlikte bu muafiyetin tamamen kaldırıldığı ve alınan tüm ürünlerden %18 ila %20 oranında vergi alınacağı açıklandı.

Şu an devam etmekte olan süreçte AlibabaAliexpress ya da Amazon gibi e-ticaret sitelerinden aldığımız ve bedeli 22 euro'yu geçmeyen ürünlerde vergi muafiyeti uygulanıyor ve bu ürünler için herhangi bir gümrük vergisi ödemiyorduk. Alınan yeni karar ile birlikte bu muafiyet tamamen kalkıyor ve tüm ürünlere uygulanmaya başlıyor. Yapılan açıklamada Avrupa Birliği ülkelerinden getirilen ürünlere %18, diğer ülkelerden getirilen ürünlere ise %20 oranında gümrük vergisi uygulanacağı da belirtilmiş. Alınan bu yeni kararın 15 gün sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Şubat ayında yaptığı açıklamada ""O incecik zarflardan neler çıkıyor neler. E vergi nerede? Benim aynı ürünü üreten üreticim vergi veriyor. Hop geliyor zarfın içinde vergi yok, uygulama yok, yasallık yok... Vergi politikalarında suistimalleri de göz önünde bulunduracak şekilde bu yıl çok güçlü refleksler vereceğiz" diyerek, vergi muafiyetinin kaldırılması konusunda sinyaller vermişti.

Yorumlar (0)

Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Yapın